sobota, 30 marca 2013

Jajka w skorupkach


No proszę, jutro mamy już Wielkanoc moi drodzy. Ależ ten czas gna. Jak opętany. Jeszcze niedawno pozbywaliśmy się z domów choinek, wymiataliśmy igły spod dywanów, wynosiliśmy na strych pudełka z bombkami. A tu prymulki, hiacynty i żonkile kuszą soczystymi kolorami, a w ogrodzie przez zmarzniętą jeszcze ziemię przebijają się jak szalone krokusy i tulipany. Za chwilę będziemy kosić trawniki, wyrywać chwasty i rozstawiać leżaki. Tak idzie wiosna! Filip też już ją czuje i kursuje po 10 razy dziennie między domem a ogródkiem. Broni swego terytorium, znaczy teren, tarza się w kurzu, nie dba już tak o swoje miejscami śnieżnobiałe futerko, które teraz barwą przypomina bazie. Idzie wiosna!
A tym czasem przedstawiam jajka w wiosenno-świątecznej odsłonie. Oto kolejny smak przypominający mi  najprzyjemniejszy okres mojego dzieciństwa, gdy mieszkałam jeszcze u babci. Smacznego!

Składniki: na 2 porcje
  • 4 jajka
  • 2 gałązki koperku
  • 1 łyżka kolendry
  • sól 
  • świeżo mielony pieprz
  • 2 łyżki masła

Wykonanie:

Jajka ugotować na twardo (ok. 10 minut). Gdy wystygną, delikatnie przekroić ostrym nożem na dwie połówki, tak żeby jak najmniej uszkodzić skorupkę. Ja przekrawając jajko, trzymam je w dłoni. Następnie wyjąć łyżeczką białka z żółtkiem i rozgnieść dokładnie widelcem w głębokim talerzu lub salaterce. Dodać posiekany koperek, kolendrę, sól, pieprz i dokładnie wymieszać. Farsz nałożyć do skorupek, delikatnie dociskając go palcami. W patelni roztopić masło i smażyć przez około 8 minut od strony farszu, aż się lekko przyrumieni. Radzę nie smażyć jajek na oleju, ponieważ wyjątkowy smak tej potrawy uzyskamy właśnie dzięki masełku. :-)


Wszystkim odwiedzającym mojego bloga życzę udanych wypieków i potraw wielkanocnych 
oraz cudownych, słonecznych i zdrowych Świąt!


piątek, 22 marca 2013

Pasta z makreli i białego sera


Składniki:

4 porcje
  • 30dkg białego półtłustego sera
  • 0,5 dużej makreli
  • średnia cebula
  • 4 łyżki ketchupu
  • 2 łyżki śmietany lub jogurtu (tylko, jeśli ser jest suchy)
  • sól 
  • pieprz

Wykonanie:

W salaterce dokładnie rozgnieść widelcem biały ser i wymieszać z dwoma łyżkami śmietany lub jogurtu. Pół makreli oczyścić z ości i dodać do sera również rozgniatając ją widelcem. Dodać ketchup i wszystko dokładnie razem wymieszać. Na koniec pokroić cebulę w drobną kosteczkę i dodać do pasty. Posolić i popieprzyć.


niedziela, 17 marca 2013

Tort Malaga na biszkopcie migdałowym


Za trzy tygodnie czeka mnie spore wyzwanie, zostałam mianowicie zaproszona na ślub Asi i Kuby, na który zobligowałam się w ramach prezentu upiec tort weselny. :-) Ogromnie mnie ucieszyła wiadomość o tak długo wyczekiwanym ślubie, a w szczególności zaufanie, jakim mnie obdarzyli przyszli Państwo Młodzi godząc się na moją propozycję. Ponieważ na przyjęcie weselne zaproszonych jest 24 gości, doszłam do wniosku, że upieczenie takiego tortu nie powinno mi sprawić dużego kłopotu, aczkolwiek jak na razie nie zdecydowałam się na tort dwupiętrowy. Obawiam się, że nawet sam cukiernik sporo musi się namęczyć z takim ciachem, więc aż tak ryzykować nie będę. Wprawdzie do odważnych świat należy, ale ślub w końcu ma się tylko raz w życiu i w tym dniu nie powinno być przykrych niespodzianek. No więc postanowiłam upiec dwa osobne torty, choć jeszcze nie wiem, czy obydwa o tym samym smaku, czy może każdy całkiem inny. Możliwe, że ostatecznie zdecyduję się na owoce, choć na świeże nie jest to najlepszy okres. Właściwie zamierzam na razie poeksperymentować i jeden z tych właśnie eksperymentów dziś tutaj prezentuję. Tort lekki, na bazie Mascarpone i bitej śmietany z rodzynkami nasączonymi rumem, na migdałowym biszkopcie. To taka wersja tortu dla dorosłych lubiących słodkości z procentami. :-)


Składniki na biszkopt:

  • 8 jajek
  • 8 łyżek wody
  • 200g zmielonych migdałów
  • 120g mąki tortowej (ja zastąpiłam bezglutenową)
  • 330g cukru
  • szczypta soli
Niesamowite jest, że ten biszkopt zawsze się udaje, pomimo że do ciasta nie dodajemy proszku do pieczenia. Doskonale również wychodzi z mąką bezglutenową. Najlepiej biszkopt upiec dzień wcześniej, zanim będziemy go przekładać masą.

Wykonanie:

Piekarnik nagrzać do 180°C. Tortownicę o średnicy 26cm wyłożyć papierem do pieczenia.
Oddzielić żółtka od białek uważając, aby do białka nie dostało się żółtko. Białka ubić z solą na sztywną pianę. Dalej ubijając, stopniowo dodawać cukier, jedno żółtko i łyżkę wody. Miksować do wyczerpania składników. Następnie do masy jajecznej dodać zmielone migdały i delikatnie wymieszać łyżką. Przesianą mąkę dodawać partiami również delikatnie mieszając. Masę należy mieszać tak, aby z mąki nie tworzyły się grudki.
Ciasto wylewamy do tortownicy i wstawiamy na ok. 40 min do piekarnika. Pod sam koniec pieczenia otwieramy piekarnik, aby patyczkiem sprawdzić, czy biszkopt się upiekł. Jeśli patyczek po wbiciu w ciasto jest suchy, biszkopt jest gotowy.


Zanim zaczniemy robić krem, biszkopt należy przekroić na 3 równe krążki. Dolny i środkowy krążek nasączamy 4 łyżkami herbaty wymieszanymi z 4 łyżkami rumu(czyli 4 łyżki mikstury alkoholowo herbacianej na krążek). Do nasączenia możemy wykorzystać rum, w którym moczyły się rodzynki.

Składniki na krem:

  • 500g serka Mascarpone
  • 750 ml śmietanki tortowej 36% (Łowicz)
  • 200g rodzynek królewskich (dużych)
  • 0,5 szklanki rumu
  • 0,5 szklanki herbaty
  • 5 większych łyżek cukru pudru (nie płaskich)

Wykonanie: 

W noc przed przekładaniem biszkoptu kremem zalewamy rumem rodzynki. Stawiamy w garnuszku na mały gaz i doprowadzamy prawie do wrzenia, ale nie gotujemy. Garnuszek odstawiamy pod przykryciem na bok. Rodzynki powinny się przez noc odpowiednio nasączyć.
500 ml dobrze schłodzonej śmietanki ubić na najwyższych obrotach miksera. Pod koniec ubijania, gdy śmietana już będzie gęsta, dodać 2 łyżki przesianego cukru pudru i ubijać aż śmietana będzie sztywna. Serek Mascarpone krótko wymieszać mikserem z 2 łyżkami przesianego cukru pudru, następnie stopniowo dodawać ubitą śmietanę mieszając masę łyżką. Gdy masa będzie jednolita, posmarować nią pierwszy krążek, a na masie ułożyć warstwę rodzynek, to samo zrobić z drugim krążkiem. Ostatni posmarować samym kremem. 
Następnie ubić 250 ml śmietany dodając pod koniec 1 łyżkę przesianego cukru. Śmietaną posmarować boki oraz wierzch tortu, resztą udekorować tort. Ja do dekoracji użyłam szprycy, na środku umieściłam 2 suszone figi pokrojone w kawałeczki.



sobota, 2 marca 2013

Pasta jajeczna

Miałam ambitne plany na ten weekend, zamierzałam piec tort z kremem, którego dotąd jeszcze nie robiłam. Miałam też wyczarować coś nowego na obiad. I niestety rozchorowałam się na dobre. Nie mam nawet siły iść do łazienki by doprowadzić się do porządku, a co dopiero na kuchenne szaleństwa. Ale przynajmniej na śniadanie udało mi się z pomocą A. zrobić pyszne kanapki z moją ulubioną pastą jajeczną. Właśnie uświadomiłam sobie, że pierwszy raz ją jadłam u mojej cioci. Ciocia Ala zabierała mnie do siebie na weekendy, gdy byłam małą dziewczynką i zawsze robiła dla mnie różne przysmaki. Bardzo lubiłam z nią spędzać czas, z zaciekawieniem słuchałam jej opowieści o pobycie w Libii i przez chwilę mogłam się poczuć jak rozpieszczana jedynaczka.
Pastę robi się bardzo szybko i prosto, a jak już raz jej spróbujecie, będzie regularnie pojawiać się na waszym stole.



Składniki:

Na 4 osoby, u nas na 2 poranki
  • 10 jajek
  • 4 duże łyżki majonezu
  • jedna mniejsza cebula
  • sól
  • pieprz
dodatkowo: koperek, ogórek sałatkowy

Wykonanie:

Jajka umyć i gotować przez około 10 min. Gdy wystygną, obrać i pokroić na większe kawałki, następnie dokładnie rozgnieść widelcem w większej salaterce. Cebulę pokroić w drobną kosteczkę i dodać do jajek, posolić i popieprzyć. Na koniec wymieszać z czterema większymi łyżkami majonezu. Do pasty można dodać również kilka gałązek posiekanego koperku. Ja tym razem posypałam nim kanapkę i dodatkowo ozdobiłam ogórkiem. To połączenie jest wyjątkowo smaczne, ale nie jest konieczne.